Ale jaja Banner 
Strona ta zgodnie z nazwą zawiera treści o których można powiedzieć "Ale jaja", czyli żartobliwe lub zdumiewające

AFORYZMY
CYTATY

Albert Einstein
Benjamin Franklin
Karol Darwin

ANEGDOTY
Albert Einstein


ZARTY
Najlepsze


CIEKAWOSTKI
Dziwy Prawne USA


Moim zdaniem - Koronawirus Cz. 8

Goethe"Miej nawet mały rozum, ale swój" - Johann Wolfgang von Goethe

Tę radę wziąłem sobie głęboko do swojego rozumu. Używając określenia głęboko nie zgrzeszyłem skromnością, ale ważniejsze jest, że on (rozum) jest mój. Jak widać w jej nagłówku wszystko co na niej jest, to są moje opinie (Moim zdaniem). Wcale nie znaczy, że w każdym temacie mam rację. Daje mi to możliwość zmiany swojej opinii, gdy poznam dodatkowe fakty, czy okoliczności. 

Cieszę się, że jesteś ze mną!

30 czerwca 2021
Dzisiaj było 36 stopni Celsjusza i wszyscy bardzo się pocili. Na komórkę dostałem alarm, że jest bardzo duże zużycie prądu w Nowym Jorku. Nie sądzę, że to jest efekt zmian klimatu, bo do 17 lipca (najcieplejszy dzień w roku) ma prawo być coraz cieplej, a 22 lipca 1926 roku w Nowym Jorku zanotowano aż 42.2 stopna Celsjusza (108F) W Death Valley w tej chwili (3 po poludniu w/g Pacific Time) jest 43 stopnie Celsjusza (109F). Tam oficjalny rekord ciepła wynosi 57 stopni Celsjusza (134F) i ustanowiony został zaledwie 9 lat temu.

26 czerwca 2021
Wydaje mi się ze ładne imiona wybraliśmy dla córek (Kasia, Agatka), ale ostatnio doszedłem do wniosku, że mogliśmy wybrać jeszcze ładniejsze, szczególnie w tamtych czasach. Trudno, zarezerwuję je w takim razie dla prawnuków. Dla dziewczynek będą to Felicita, Liberta, Romina, a dla chłopaków Sharazan (Szarazan) i Albano. Oto uzasadnienie
Liberta
  - Wolność
Felicita
  - Szczęście
Sara
Sharazan  (Sharazan, Sharazan raj, który mi zawsze da szczęście, znajdziesz je w Sharazan.)


23 czerwca 2021
Plan wyjścia z grupy był do dupy. Gra się o mistrzostwo Europy, a nie o wyjście z grupy. Może ten Sousa jest inteligentny, czym zaimponował Bońkowi, ale kompletnie nie zna swoich zawodników od strony ich mocnych i słabych stron i możliwości, więc inteligencja na nic. Mam nadzieję, że Krychowiak, największy pozorant w reprezentacji już do niej nie wróci. Najbardziej zaluję, że nie było miejsca dla Gronickiego, nawet gdyby zrobił 2-3 rajdy po skrzydle pod koniec meczu. Szkoda mi też Kapustki, bo 4 lata temu grał tak ładnie, a co teraz, zapomniał? Czekam na to, aż Polacy zaczną grać o to, o co grają.

20 czerwca 2021
Zremisowaliśmy z Hiszpanią i nadal mamy szansę grać dalej z tym, że już od tej chwili gramy praktycznie w systememie pucharowym. Mecz ze Szwedami trzeba wygrać, by przejść dalej.

18 czerwca 2021
Jutro mecz Polska-Hiszpania. Po przegranym meczu ze Słowacją i wygranym Szwedów ze Słowacją wszyscy spekulują co trzeba zrobić, aby wyjść z grupy. Moja opinia jest taka, trzeba wygrać z Hiszpanią i wygrać ze Szwecją to wyjdziemy z pierwszego miejsca w grupie. Inna wersja mnie nie interesuje. Gra jest o mistrzostwo Europy, a nie po to, aby sobie jeszcze trochę pograć.

7 czerwca 2021
W ostatni weekend miałem okazję zobaczyć pokazy lotnicze i nie tylko z czasów II Wojny Światowej. Pokazy lotnicze tu w Stanach oglądałem już wielokrotnie, ale nigdy tak kompleksowo. Dzięki prywatnemu przewodnikowi i ekspertowi lotnictwa, mogłem się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Poniżej prezentuje kilka zdjęć, między innymi jeden z 3 nadal latających bombowców B-29 FiFi, taki z którego zrzucono bombę atomowa na Hiroszimę. Na stanowisku niemieckim można było zobaczyć sprzęt wojenny używany wtedy przez nich. Były inne akcenty narodowe, ale żadnego polskiego. Najlepsze zdjęcie jakie zrobiłem było ostatnim. To stolik, na którym stoi lampa naftowa i naczynia.
Moim ulubionym metalem jest miedź, nazywana kameleonem wśród metali. Osobiście uważam ją za najbardziej fotogeniczny metal i fotografuje z wielką przyjemnością w każdej postaci, ale szczególnie w formie patyny. Ta miedziana tablica wmurowana jest w ścianę jednego z budynków w pobliżu Columbia University w NYC.

3 czerwca 2021
Wcześniej, czy później wybierę się do Yellowstone. Poniższe zdjęcie dokumentuje, że już tam byłem. Szkoda, że tylko pól dnia zamiast półtora z powodu awarii szczęk hamulcowych w drodze do Cody. Była to wycieczka dookoła Ameryki z agencji Polonez Travel. W tle widać wąwóz rzeki Yellowstone.

Październik 2001

2 czerwca 2021
Moja żona odmalowała w ostatnim tygodniu nasza altankę, którą zbudowałem jakieś 3 lata temu. Napis Eddy ‘s Saloon wystawiłem jedynie do zdjęcia. W środku są głownie narzędzia ogrodnicze. W weekend planowaliśmy rozpocząć sezon letni na backyardzie, ale było tak zimno (9 stopni Celsjusza) i na dodatek padało, więc siedzieliśmy w domu przy włączonym ogrzewaniu.


1 czerwca 2021
W ubiegłym tygodniu miałem zachciankę na jakieś danie z kiszonej kapusty. Niestety chwilowo nie do spełnienia. Odwiedziłem 6 najbliższych supermarketów na Flushingu i w żadnym nie znalazłem kiszonej kapusty. Musze zaznaczyć, że wszystkie one są prowadzone przez Chińczyków lub Koreańczyków. Miałem również trudności z zakupem kwaśniej śmietany. Udało mi się dopiero w ostatnim i tak złapałem, że nie sprawdziłem daty do spożycia. Okazało się, że śmietana była ponad miesiąc przedatowana i poszła od razu do kosza. Zachcianki spełniłem w weekend spędzony w Emerson NJ.

23 maja 2021
Jeśli pamiętacie wspaniały duet piosenkarski Al Bano i Romina Power, ten od piosenki „Felicita” to zapraszam do wysłuchania innej ich piosenki pt. „Fotografia”, którą dedykuje wszystkim nie tylko fotografom. Oto refren po polsku:

Fotografia - pomiędzy morskimi falami
fotografia - patrzy w moją stronę
Moja przyjaciółka, która wciąż śpiewa
fotografia - a życie? czym jest? (życie)
Odlatuje daleko i nie możesz go zatrzymać.
fotografia - ten moment już nie wróci.

"Fotografia"

Dla przypomnienia: "Felicita"


Fotografia tekst oryginalny

Fotografia - tra le onde del mare
fotografia - guarda verso di me
la compagnia la sento ancora cantare
fotografia - ma la vita cos'è?
Ma la vita cos'è?

Un tuffo indietro con la dedica
com'eravamo buffi noi in quella magica domenica
rinchiusa in una polaroid.

C'era la moda un po' ridicola
l'estate del '66 su quella spiaggia da pellicola
dei primi baci tuoi e miei.

Fotografia - tra le onde del mare
fotografia - guarda verso di me
la compagnia la sento ancora cantare
fotografia - ma la vita cos'è?
Lei vola via e non la puoi più fermare
fotografia - quel momento non c'è.

Un tuffo indietro con un brivido
com'eravamo giusti noi
la vita è spesso un mare intrepido
ti cambia anche se non vuoi.

In quella macchina trabiccolo
come due pazzi per la via
il mondo diventava piccolo;
era l'estate tua e mia.


21 maja 2021
Nie byłem jeszcze w Roswell (światowa stolica UFO) gdzie McDonald ma kształt spodka. Nie jadam w McDonaldzie, ale w tym przypadku zrobię wyjątek. Ciekawi mnie jak ubrana jest obsługa. Także nie odwiedziłem jaskini w Carlsbad i kilku innych miejsc. Oczywiście w planie uwzględnię wszystkie te miejsca w których bylem. W tamtej wycieczce była równocześnie Arizona więc nie było na to czasu.


McDonalds w Roswell


Kasha Katuwe Tent Rocks NM

20 maja 2021
Bosque
Bosque del Apache

19 maja 2021
Trudności ze znalezieniem noclegów w sezonie w pobliżu parku Yellowstone zniechęciły mnie trochę do odwiedzenia tego parku w tym roku. Wróciłem wiec do także planowanego kiedyś Nowego Meksyku. Byłem tam kiedyś, ale pominąłem kilka bardzo ciekawych nie tylko fotograficznie miejsc. Zobaczcie czy nie warto je zobaczyć. Zdjęcia będą z Internetu.

Bisti Badlands

Bisti Badlands


18 maja 2021
W Polonii amerykańskiej zwłaszcza w tej najnowszej funkcjonuje język mieszany używany między sobą. W wielu przypadkach stosuje się także spolszczoneowa, zwykle popularne i często także przekleństwa. Każdy tutaj wie co znaczy zaorderować, badrować, drylować itp. Oto fragment informacji, którą dzisiaj dostałem od córki: “Wygląda na to, że order to lift masks outdoor will be signed by Murphy…..”

17 maja 2021
Paulo Sousa ogłosił 26 osobową kadrę na mistrzostwa Europy 2021 w piłce nożnej. Mnie zaskoczyło jedynie to, że na 26 reprezentantów kraju tylko 4 z nich gra na co dzień w polskiej lidze, co stanowi zaledwie 15%. Takich proporcji chyba jeszcze nie było. Na dodatek pewno żaden z tych czterech nie znajdzie się w podstawowym składzie. W prasie rozgorzała dyskusja czy Robert Lewandowski powinien zrezygnować z gry w ostatnim meczu ligowym, by nie pobijać rekordu Gerda Millera. Jak kogoś było stać na ta idiotyczny pomysł? A co by było, gdyby Robertowi zostało kilka meczów do rozegrania, gdyby nie kontuzja. Czy skoczkowie wzwyż powinni rezygnować z ataku na wysokość większą niż 28 letni rekord kubańczyka Sotomayora 2 metry 45 centymetrów. Rekordy to osiągniecia w specyficznym czasie i warunkach. Każdy rekord jest jednakowo wartościowy.

11 maja 2021


7 maja 2021
Koronawirus mimo szczepień dalej szaleje. Wczoraj padł światowy rekord zakażeń dotyczący krajów. W Indiach zachorowało 414,433 osób. Jest to więcej od ich własnego rekordu, ale aż o ponad 100 tysięcy więcej niż rekord ustanowiony wcześniej (8 stycznia 2021) w Stanach.6 maja 2021
Zawsze mówiłem, że kocham Nowy Jork, ale teraz przestanę mówić. Podczas pandemii jeździliśmy do New Jersey samochodem. Z Flushingu do Emerson jest ok 23 mile. Ale rzadko udaje się je przejechać krócej niż w godzinę. Do tego oplata za mosty tam i z powrotem ponad $30. W głowie mi się nie mieści, żeby przez niemal 90 lat od momentu oddania do użytku tunelu Lincoln nie wybudować żadnego mostu ani tunelu między Nowym Jorkiem i New Jersey. Ilość samochodów od tego czasu zwiększyła się wielokrotnie. Nie mogę tez zrozumieć, czemu nie przedłuża się niektórych linii metra jak L czy 7 do New Jersey. Pewno dlatego, że nie byłoby z tego żadnego dochodu, a nawet przyniosłoby straty, bo zmniejszyłaby się liczba samochodów na bramkach. W ciągu mojego 32 letniego pobytu w Nowym Jorku jeden ze stadionów do najinteligentniejszej gry na świecie burzono i stawiano dwukrotnie. Z tego stadionu korzystałem jedynie raz, ale tylko dlatego, że dostałem bilet w prezencie. Sądzę, że budowy nie obyły się bez finansowego wsparcia miasta. Na to pieniądze się znalazły, a na usprawnienie transportu nie. Zycie wraca powoli do normy, więc wkrótce do Emerson znowu będę jeździł transportem publicznym, co średnio trwa 2,5 godziny. Nauczyłem się już zagospodarowywać ten czas i nawet wolę to niż stać w trafiku. Mimo wszystko wiem, że gdy zamieszkam w Emerson na stale, będę tęsknił za Nowym Jorkiem. A tak ogólnie, to wydaje mi się ze przyszedł dla mnie czas tęsknoty. Może jest to związane z pandemia i ograniczeniami w poruszaniu się. Uwielbiam wracać do miejsc w których kiedyś byłem. Ostatnio przeglądem zdjęcia z Kenii i Tanzanii i chętnie bym tam jeszcze raz pojechał. Nawet po to by fotografować afrykańskie akacje.


Safari
Serengeti National Park, Tanzania 2005 - Edward Madej

5 maja 2021
Po raz pierwszy od pond roku wybrałem się wczoraj na Manhattan w godzinach szczytu (po 5 po południu). Podróż Subwayem (metrem) nie należała do przyjemnych ani bezpiecznych. Tłok był taki jak zwykle bywał przed pandemią. Zachowanie dystansu nie było możliwe i nikt praktycznie o to nie dbał. Maski jednak nosili wszyscy. Na dodatek przed jedną ze stacji przesiadkowych awaria spowodowała, że czekaliśmy ponad 20 minut. Spowodowało to, że na kolejnych przystankach zgromadziły się tłumy. Tuż przed Manhattanem ogłoszono, że kolejka nie jedzie dalej i trzeba było się przesiadać na inną linię. Nowojorskie metro jest chyba najgorszym na świecie. Na Manhattanie odbyłem pieszą wędrówkę Broadwayem z 42 ulicy do Union Square przy 14 ulicy. Określenie bród smród i ubóstwo najlepiej pasuje do tego jak wygląda teraz Manhattan w najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Tylu bezdomnych spotkałem po drodze jak nigdy dotychczas. Musze wiec docenić życie w Emerson, bo tam przez 5 lat nie spotkałem ani jednego bezdomnego, co prawda bywam tam jedynie w weekendy. Powrót do domu był już o wiele łatwiejszy i bardziej bezpieczny. Wydaje mi się, że Manhattan nie prędko wróci do poprzedniej formy, a może już nie wróci wcale.

22 kwietnia 2021
 
Jesteśmy kilkaset metrów od tego upatrzonego domu. Miejsce nazywa się Granite Dells i znajduje się przy jeziorze Watson. Jest tak wiele miejsc, gdzie chciałoby się mieszkać, ze trudno się zdecydować, więc chyba zostaniemy w Emerson.21 kwietnia 2021
Ten upatrzony dom w Prescott, byłej stolicy Arizony jest położony między granitowymi skalami. Mojej zonie (wchodzi do domu) nie podobał się living room bo z podłogi wystawał na jakieś półtora metra kamień, wliczony w metraż.

Prescott


20 kwietnia 2021
Podczas wyjazdu Kasi (córki) z rodziną w czasie przerwy wiosennej w szkołach do Savannah w Georgii mieliśmy na wychowaniu suczkę Orio i bezimienną rybkę. Ogólnie stwierdzam, że mieć żywe istoty w domu, to wielkie ograniczenie wolności osobistej. Z moralnego punktu widzenia to niewolnictwo dla zwierząt, nawet wtedy, gdy się o nie bardzo dba. Ale co dla tych zwierząt znaczy wolność? Z pewnością znaczy śmierć z głodu lub z jakiegoś innego powodu wynikającego z braku przystosowania do środowiska naturalnego. No tak, martwię się o psa i rybkę, ale jak daleko sami jesteśmy od środowiska naturalnego, a może inaczej, jak nasze „naturalne” środowisko jest dalekie od natury. Co by było, gdyby zabrakło prądu, gazu, wody, benzyny, żywności w sklepach i tak dalej. Małą próbkę pewnych kłopotów mieliśmy i nadal mamy podczas pandemii. Każdy ma nadzieje, że nic takiego się nie zdarzy i z tym przeświadczeniem żyjemy z dnia na dzień. Nie o tym jednak miał być ten wpis. Obserwując rybkę w maleńkim akwarium, jej całodzienną bardzo dużą aktywność, uzmysłowiłem sobie jak doskonałym musi być system zamiany pożywienia na energię w organizmach zwierzęcych. Rybka mimo niezwykle skromnego dokarmiania potrafi bez przerwy pływać 24 godziny na dobę, nie wspominając już o podtrzymaniu procesów życiowych. To prawdziwe perpetuum mobile. Zastanów się teraz ile ważysz. Dla przykładu powiedzmy, że 90 kg. Średnio człowiek pokonuje 2 km dziennie. Nosisz wiec te 90 kg ze sobą cały dzień i wydaje Ci się ze to bardzo łatwe. Co powie maratończyk na mecie po przebiegnięciu ponad dwudziestokrotnie dłuższego dystansu w znacznie krótszym czasie?  I nawet to nie jest granica ludzkich możliwości, ale taka granica istnieje. Wszyscy ludzie na świecie, w tym najlepsi sportowcy mogą spalać kalorie tylko 2,5 razy szybciej niż w spoczynku, ani nic więcej. Ja też, ale w maratonie nigdy nie wystartuje, bo metabolizm spoczynkowy mam słaby.

Dawno nie zamieściłem żadnego zdjęcia. To poniżej miałem akurat otwarte w Photoshopie. Jesień w Arizonie nie jest tak spektakularna jak na północy Stanów. To jest zrobione w mieście Prescott w pobliżu jeziora Watson. Prescott jest najlepszym miejscem do życia w Arizonie, jeśli chodzi o klimat. W kolejnym wpisie zamieszczę zdjęcie domu, który sobie kiedyś upatrzyłem.

Prescott AZ

19 kwietnia 2021
Dzisiaj teściowa wyszła ze szpitala. Trzeba przyznać, że lekarze z Dąbrowy Tarnowskiej, zrobili wspaniałą robotę. Ciekawe, czy jest tam taka praktyka, aby im dziękować na łamach jakiejś gazety? Zrobię to z przyjemnością, a przy okazji może wpadnie mi kilka punktów do rankingu zięciów naszej teściowej. Warto by było, nawet jeśli mimo tego, nie udałoby mi się opuścić ostatniego miejsca.

15 kwietnia 2021
Trudno się nie cieszyć mimo wszystko, gdy wnuczka dostaje powiadomienie, że została przyjęta do prestiżowego high school, czyli Bergen Academies w New Jersey. Nel wybrała sobie kierunek medyczny. Gdyby została lekarką, to będzie na pewno dbać bardziej o pacjentów niż o pieniądze. Myślę, że nie będzie odpuszczać chorobie nawet gdy pacjenci będą stulatkami. (aluzja do poprzedniego wpisu)
. Na razie udało się Maksowi, Mai i teraz Nel. Mam nadzieję, że Beniamin nie będzie gorszy.

14 kwietnia 2021
Gdyby mnie ktoś teraz zapytał co mi się w życiu udało powiedziałbym bez zastanowienia – teściowa. I wcale nie mówię/piszę tego dla żartu, bo żartować nie mam ochoty ze względu na zakażenie koronawirusem teściowej i jej bardzo niepokojący stan. Bardzo mnie to martwi. Jeśli ma ktoś wątpliwości, to teraz zapewniam wszystkich, że teściową można tez bardzo lubić. Jeszcze parę słów komentarza, też niepozbawionego emocji. Jak to jest, że lekarze w Polsce przy udzielaniu informacji o stanie zdrowia pacjenta w starszym wieku zaczynają od przypomnienia rodzinie, ile lat ma chory. Każdy chce żyć niezależnie ile lat już przeżył, nawet jeśli jest to 92 lata, jak w przypadku mojej teściowej. Tym bardziej, że była ona w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej przed zakażeniem.

6 kwietnia 2021
Przyjąłem druga dawkę szczepionki. Wpis jest zrobiony dwa dni później. Poza niewielkim bólem ręki (ramienia) promieniującym do szyi nie miałam innych objawów. Może tylko na drugi dzień czułem się jakby trochę przegrzanym w ciele, ale mogło to być od pogody, bo było wyjątkowo ciepło jak na tę porę roku.


1 kwietnia 2021
Nie było klęski „punktowej” jak się spodziewałem, ale to raczej wina Anglików, że nie potrafili wykorzystać przewagi. Klęską jest styl gry. Jedyne pocieszenie to takie, że Niemcy zagrali jeszcze gorzej, przegrywając z Północną Macedonia i to u siebie. Nie sprawdziła się taktyka Lewandowskiego, który zakładał, że jeśli Sousa nie miał czasu na zgranie drużyny, to wszystko nadrobimy, gdy każdy piłkarz będzie grał swoje. Mamy piłkarzy, nie mamy na razie drużyny.

31 marca 2021
Polska reprezentacja pod kierunkiem nowego trenera, radzi sobie jak na razie fatalnie. Zremisowany pierwszy mecz z Węgrami, który należało wygrać i to w fatalnym stylu, szczególnie w obronie. Niemrawa gra z bardzo słabą Andorą i fatalna kontuzja Lewandowskiego. Rozumiem, że trener wystawił go od początku spotkania, by lepiej zgrać drużynę przed meczem z Anglią, ale mógł to zrobić z Lewandowskim wchodzącym z ławki rezerwowych, gdy zajdzie taka potrzeba. Teraz i nie ma Lewandowskiego i nie wiadomo jak grać, gdy go nie ma. Dzisiaj Belgowie wygrali z Białorusią 8:0 i obawiam się, że jak Polacy zagrają tak jak z Węgrami to może być podobny wynik. O cudzie na Wembley nie myślę, bo w cuda nie wierzę. W tamtym pamiętnym meczu cudu też nie było. Była wtedy wspaniała drużyna i tylko tyle.


30 marca 2021
Polska już na 13 miejscu pod względem oficjalnej ilości zakażonych, z możliwością przegonienia w najbliższym czasie kolejnych dwóch krajów. Święta zapewne pomogą w tym smutnym awansie. Postawa polskich biskupów w przestrzeganiu ograniczeń jest tragiczna.

26 marca 2021
W Polsce co dzień nowy rekord zakażeń. Zastanawiam się, jak wyglądałby rekord, gdyby tak wszyscy zakażeni robili testy. Trwa wiec ogólnonarodowa zmowa milczenia
. Kwarantana jest traktowana jako areszt domowy.

25 marca 2021
Nie mam pretensji do Bonka, że odwołał Brzeczka tuz przed eliminacjami do mistrzostw świata, bo i tak nasi graliby tak jak potrafią. Mam pretensje, że w ogóle go powołał. To był trener bez żadnej koncepcji. Polacy przegrali z Węgrami, być może najważniejszym meczu, którego wynik zdecyduje o awansie Polski. Nie sadze, że Anglicy przegrają z kimkolwiek, czy stracą jakieś punkty. Przy wygranym jednym meczu z Anglikami dalej będziemy mieć dwa punkty mniej.

Przeglądając moje archiwum z poszukiwaniu jednego z dokumentów natknąłem się na mój projekt dla American Cancer Society zrobiony w 2006 roku. Ubrałem wtedy Statuę Wolności w koszulkę firmy z okazji jakiegoś tam wydarzenia odbywającego się chyba w Teksasie. Wtedy wydawało mi się ze ta koszulka przy podniesionej ręce tak powinna odstawać. Jak wiele zaoszczędziłem materiału no i nie potrzebowałem zgody na jej ubranie.


24 marca 2021
Dzisiaj zaszczepiła się pierwszą dawką Barbara (moja żona). Zrobiła to na zasadzie nie chcę ale muszę.

Poniżej zamieszczam zdjęcie z miejsca gdzie było wykonane to konkursowe.


Nowa Zelandia, listopad 2012 Edward Madej

Jako pomysłodawcy i organizatorowi konkursu „Proste jest piękne” było mi niezręcznie brać w nim udział. Moje zgłoszenie sprawiało, że nie musiałem głosować, co przy znajomości autorów wszystkich prac było dla mnie bardzo na rękę. Stąd moja decyzja o udziale. Uważam, że przy takiej konkurencji zajecie drugiego miejsca przez moje zdjęcie należy uznać za sukces, chociaż jakoś do tej pory nikt mi tego nie pogratulował :-) Zdjęcie to dostało najwyższą indywidualną ocenę 5 punktów od członkini honorowej klubu Sabiny Szafrankowskiej. Jest ona członkiem bardzo prestiżowej organizacji Związku Polskich Artystów Fotografików. Bywała wielokrotnie jurorem w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Oto jej uzasadnienie wyboru:
„Panie Edwardzie, dziękuje za podjęte działanie. Głosuje za zdjęciem nr 14. Autor był w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, a natura wzbogaca naszą wyobraźnie.” Pozdrawiam Sabina Szafrankowska
Pani Sabina trafiła lepiej niż w 10, bo zdjęcie to zostało zrobione w najdalszym miejscu w jakim byłem w Nowej Zelandii. Oczywiście takie zdjęcie można zrobić pewno przy najbliższym stawie, ale napisać taki komentarz nie wiedząc o tym, gdzie zrobione? Inna niespodzianka jest 1 punkt od mojej żony i 1 punkt od córki. Z tego się mniej cieszę, bo oberwało mi się z ich strany za to, że powiedziałem, że w konkursie nie biorę udziału i słowa dotrzymałem do ogłoszenia wyników. Jest jeszcze jedno osiągniecie, ale nie podaje go do publicznej wiadomości. Wszystkim którzy na niego zagłosowali dziękuję, mimo, że nie wiedzieli że moje
.23 marca 2021
Moja chwilowa nieobecność była spowodowana zaangażowaniem w podsumowanie konkursu fotograficznego „Proste jest piękne”. Zwycięskie zdjęcie poniżej. Jego autorem jest współzałożyciel Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku Wojtek Kubik. Jest on jednym z najbardziej znanych fotografów polonijnych w Ameryce i w Polsce. Gratuluje mu serdeczne. Finałową 10 zdjęć można zobaczyć tutaj.22 marca 2021
Zmarł Adam Zagajewski. Jak pisałem wcześniej miałem z nim zajęcia na pierwszym roku z filozofii. On także wtedy rozpoczynał swoja prace. Zobacz wcześniejszy wpis tutaj

17 marca 2021
Ktore jest lepsze? Chciałem się tylko dowiedzieć, czy warto było czekać.


Cathedral Rock, Sedona 2014 Edward Madej


16 marca 2021
Znowu nie mam czasu na tekst. Zamieszczam zdjęcie z terenu Malowanej Pustyni w Arizonie, ale nie jest to typowy widok prawdziwej Malowanej Pustyni. Na nim za mało kolorowa jest ziemia i na dodatek porośnięta krzewami. Najwyższy szczyt w tym pasmie górskim ma wysokość ponad 3600 metrów.15 marca 2021
Tak rzeczywiście było... Zanim straż zdążyła przyjechać zostało mi już tylko zdjęcie.


11 marca 2021
Po zaszczepieniu, a właściwie już po zarejestrowaniu się, odżyła we mnie ze zdwojoną silą nadzieja na wznowienie podróżowania. Czeka na mnie Wietnam, Madagaskar, Namibia, Botswana i wodospad Viktoria. Oczywiście Ameryka Południowa, Peru i Argentyna z wodospadem Iguazu w pierwszej kolejności. Antarktydę już sobie daruje, ale Alaskę jeszcze nie. Oczywiście, będę wracał do mojego ulubionego Zachodu Ameryki. Musze się wybrać do Europy, bo niestety podróżniczo strasznie ją zaniedbałem. W Polsce mam tez kilka upatrzonych miejsc. Nie odwiedziłem prawdziwego Meksyku, bo Jukatan to nie wszystko, ale na razie się boję. Mam nadzieje, że to nie tylko marzenia. Moja teściowa, kiedy pierwszy raz zaczęła zwiedzać, no może raczej odwiedzać Amerykę była mniej więcej w moim wieku. Gościliśmy ją potem aż sześć razy. Mam „trochę” starszego kolegę (97 lat w tym miesiącu), który narzekał do mnie ostatnio, że tej zimy był zaledwie 2 razy na nartach, i to na małych górkach, bo duże zamknięte. Dla mnie narty są bardziej niebezpieczne niż Meksyk, więc dałem ten przykład, ale niedawno pojechał sam do Nova Scotia w Kanadzie na ponad 2 tygodnie robiąc ponad 2500 mil. Też się zaszczepił ostatnio, więc czekam na widomość, gdzie się teraz wybierze.

10 marca 2021
Bardzo sobie cenię każdą informację czytelników moich wpisów o czymś, co pasuje na stronę alejaja.com. Takie właśnie są informacje zawarte w filmie, do którego wczoraj otrzymałem link. Zamieszczę go na końcu wpisu. Film jest o pożarze nie do ugaszenie, który trwa już od niemal 60 lat i możliwe, że trwał będzie jeszcze 250 lat. Co dla mnie ciekawe, pożar jest zaledwie 35 mil od mojego ulubionego miasteczka Jim Thorpe w Poconos. Płoną tam podziemne złoża węgla. Pożar rozprzestrzenił się od wysypiska śmieci do wyrobisk kopalnianych i wyniszczył zupełnie istniejące kiedyś 3 tys. Miasteczko Centralia. Skandalem jest, że doprowadziła do tego ludzka bezmyślność, a sprawcami byli strażacy. Jak na ironię z miasteczka zachował się jeden z 7 kościołów, budynek miejski i remiza strażacka. To, że zachował się kościół, można wyjaśnić jak zwykle cudem, ale budynki sprawców pożaru stojące obok to chyba nie. W oficjalne wyjaśnienie pewno mało kto chce wierzyć. Link do filmu


9 marca 2021
Dzisiaj dostałem pierwsza dawkę szczepionki na Covid-19, więc proszę mi  wybaczyć milczenie w moich wpisach. Nawet to wczorajsze, bo nie złożyłem życzeń z okazji Dania Kobiet. Wszystkim Paniom, życzę, aby ich dniem było co najmniej 182 dni w roku, a nie tylko jeden.
8 marca 2021
Kiedyś publikowałem w nowojorskim Kurierze Plus wywiady z fotografami pod wspólnym tytułem „Człowiek z pasją” uznając, że pasja to coś bardzo pozytywnego i nadal tak uważam. Podczas przygotowania programu wycieczki do Yellowstone trafiłem na stronę ze zdjęciami z pobliskiego stanu Idaho, które bardzo mi się spodobały i cały czas kombinowałem co zrobić, by można by się wybrać w pewne miejsca w ramach tejże wycieczki. O opinię na temat zdjęć poprosiłem żonę, aby nie być samemu w tej ocenie. Żona powiedziala - No wspaniałe. Ciągle szukasz, jeździsz, fotografujesz, ale co z tego masz? - Mam w tym ogromną przyjemność. - No tak, masz po prostu bzika. - OK, jak tam nie pojadę to kupię sobie to zdjęcie z owcami ze strony jego autora. - Po co? Ja ci nie dam tego powiesić w domu. - Po to, żeby mieć. No nie mówiłam, kompletny bzik. No właśnie, tak to jest z tą pozytywna pasją. Z ciekawości sprawdziłem synonimy słowa pasja. Niewiarygodne! W języku polskim słowo to ma pond 650 synonimów i wiele z nich nie brzmi pozytywnie. Dla przykładu: fioł, szajba, świr, obsesja, psychoza, amok, mania, fiś, kręciek, wariacja i wiele innych. Na liście synonimów nie znalazłem słowa fanatyzm, ale myślę, że powinno być. Dopóki nie jestem fanatykiem wszystkie wymienione wyżej, mają dla mnie zabawny wydźwięk, nawet bzik. Poniżej zdjęcie, które planuje kupić. Myślę, że znajdę mu miejsce w domu, oczywiście jak nie zrobię podobnego.
 

3 marca 2021
W tym NASA to są same nieuki. Niby dysponują bardzo zaawansowaną techniką cyfrową, ale zdjęcia robią fatalne. Nawet o podstawach Photoshopu nie mają pojęcia. Nie wytrzymałem i w ok. minutę dysponując jedynie zrzutem ekranu poprawiłem zdjęcie panoramy Marsa, które teraz dobrze się ogląda. Tak wyglądałby krajobraz Marsa w warunkach ziemskich. Po co ja wcześniej tyle się oszukałem w moich zdjęciach marsjańskiego krajobrazu. Zanim ktoś zwróci mi uwagę, że to tak nie wygląda, to niech mi wcześniej udowodni, że modelki w magazynach modowych tak rzeczywiście wyglądają jak tam, a i tak nimi się wszyscy zachwycają. Porównaj to zdjęcie z oryginałem
poniżej.2 marca 2021
Z moich wpisów wiadomo było, że będę śledził wszystko co napływać będzie z łazika Perseverance i to robię systematycznie. Ostatnio właśnie zobaczyłem stronę, na której jest wideo zrobione ze zdjęć panoramy wykonanej z nieruchomego jak dotąd łazika. Autor artykułu jest pełen zachwytu. Ja natomiast uważam, że oglądałem najnudniejsza rzecz jaka mi się kiedykolwiek zdarzyła. Jak to jest możliwe, by z jednego miejsca zrobić panoramę, by później ja oglądać przez ponad 31 minut, bo tyle czasu trwał jeden obrót. Zapraszam na te stronę do zobaczenia tego wideo. Ciekaw jestem czy ktoś jeszcze będzie miał wrażenie jak ja, że tej panoramy jest o wiele za dużo jak na jeden obrót. Oczywiście jeśli ktoś przy tym wytrzyma 31 minut. Jedynym pocieszeniem jest, że nie jest to robota NASA, a jedynie ktoś wykorzystał zdjęcia z NASA. Wyświetlanie wideo nie jest przerywane reklamami, a szkoda. Link do tej strony jest tutaj.
1 marca 2021
Dokładnie rok temu zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa w stanie Nowy Jork. Przez ten rok w/g statystyk zachorowało ok 1.7 miliona osób, a zmarło ponad 48 tys. Stan Nowy Jork jest nadal w czołówce nowych zachorowań i zgonów w USA.

Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia, jedno normalne a drugie to samo, ale zrobione w technice HDR. Mimo, że nie jest to przykład z bardzo dużym kontrastem, ale i tak można wychwycić różnicę w najciemniejszych i najjaśniejszych miejscach na zdjęciu. Ciemne to drzewa, a jasne to górna część nieba. Zdjęcie zostało wykonane tuż przed zapadającym zmierzchem. Wersja HDR (dolne zdjęcie) bazuje na 7 zdjęciach z rożnym czasem ekspozycji.  Zobacz poprzednie wpisy
Cz 7    (1 stycznia 26 lutego)
Cz 6   (1 grudnia
- 31 grudnia 20020)
Cz 5
  (19 sierpnia - 30 listopada)
Cz 4   (1 lipca  - 30 lipca)
Cz 3
    (1 czerwca - 30 czerwca)
Cz 2
    (9 maja - 31 maja)
Cz 1
    (17 marca - 8 maja 2020)
 


 
 
 
 
WARTO ZOBACZYC

Wywiad z Olga Tokarczuk

MOIM ZDANIEMR

Rowerzyści w NYC
Koronawirus

Moda

WĄTEK

Ewolucja
Prawo wyborcze w USA
Fotografie
Klimat
Podróże
Fotografia
Religia
Sport
Polityka
Ze świata
Ameryka
Polska
Astronomia
Dziki Zachód
Kultura
Nauka